• ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A
צור קשר:
השאר פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשר עכשיו: 077-7298430
להצעה משתלמת
שלח פרטים
English French Russian
מידרג9.50
מאמרים

מתי כדאי לבצע בדק בית

חזרה למאמרים

אין יום שבו אני לא נשאל מתי הזמן הטוב ביותר להזמין אותי לבדיקת הנכס!? או בקיצור 'בדק בית'. בניגוד לחברות בדק בית רבות, טובת הלקוח תמיד עומדת בעיניי לפני הכול ובהתאם אני מציג את כלל האלטרנטיבות העומדות לרשותו והיתרונות והחסרונות בכל אחת מהן.

חלק מהחברות מאפשרות לבצע בדיקה עוד בשלב פרוטוקול מסירה ראשוני, כמובן שזה הדבר האידיאלי היות ובמידה והקבלן מקבל כבר בשלב הזה את חוות הדעת, יש סיכוי שהוא יתקן את הליקויים לפחות את חלקם ובכך ימנע מאיתנו בזבוז של ימי חופש שנידרש לקחת, שלא לדבר על הלכלוך והבלאגן שיעשו בבית אחרי שכבר יהיה מרוהט נקי ויפה.
 

הבהרה - ישנם קבלנים שאינם מאפשרים בדק בית בשלב הזה, כל עוד הדירה לא נמסרה לדייר, הרי שהיא עדין בחזקת הקבלן באופן משפטי ובהתאם הקבלן לא מחויב לאפשר את הבדיקה. עם זאת, קבלנים שמכבדים את עצמם מאפשרים את הבדיקה וחוסכים לדיירים את עוגמת הנפש וההרגשה כאילו הקבלן מסתיר ליקויי בנייה בזה שאינו מאפשר את ביצוע הבדיקה.

ואם בכל זאת רוצים לבצע בדק בית לדירה חדשה?

האפשרות השנייה, היא ביצוע בדק בית בשלב קבלת המפתח, גם בשלב זה דיירים רבים חוששים שמה אם הבודק לא ילווה אותם אז משפטית מצבם יהיה נחות על אלו שהביאו בודק. כל שכן, כשהקבלן מחתים אותם על כל מיני סעיפים לא הגיוניים, דוג': שהדייר מתחייב שלא יתבע את הקבלן, או שהוא מצהיר שאלו כל הליקויים הקיימים בדירה ומלבד זאת הכול נמצא תקין. חשוב להבין שמשפטית פרוטוקול המסירה לא מקבל כזה יחס בביהמ"ש, החשוב ביותר היא חוות הדעת. בקצרה, אחדד כי הפרוטוקול נרשם בד"כ באתר בצורה ידנית, מרושלת עם הרבה טעויות, ללא אסמכתאות ובטח לא ע"י גורם מקצועי והכוונה היא לא לנציג הקבלן, אלא דווקא לדיירים שלהם אין שום מושג אך אמורים לקבלן דירה? מה הם התקנים? וכיוצא בזה. ובהתאם כמעט ואין משמעות לפרוטוקול בביהמ"ש. הדבר החשוב אם כן, זוהי חוות הדעת המתארת את הליקויים באופן ענייני, הנדסי, כוללת ציטוטים של דרישות התקן ואסמכתאות מתאימות לכך.

 

האפשרות השלישית שדיירים לא מכירים כלל ואלו שכן בד"כ עוסקים בעו"ד, הנה העובדה שדייר יכול להגיש חוות דעת לדירה גם אם עברו שנים רבות מאז אכלוס הדירה. הכוונה היא שכל עוד אין התיישנות ניתן להגיש חוות דעת ואף לתבוע את הקבלן. אכן הדברים ששלובים בזה הנה העובדה שקיימות תקופות בדק ואחריות קבועות בחוק, כאשר הארוכה מביניהם הנה בגין נשירת חיפויים ממבנה עד 10 שנים, כאשר גם בעניינה יצאו פסיקות ענפות לתקופות ארוכות הרבה מעבר לתקופת הבדק והאחריות הקבועות בחוק וזאת בגלל החומרה הנגזרת מליקויים המסכנים חיים במבנה.

ליצירת קשר והשארת פרטים